Yüklüyor...
Buradasınız:  Giriş  >  KAHVE MOLASI  >  EDİTÖRDEN  >  Okumakta Olduğunuz Yazı

Patlak Prezervatif

Yazar:    /  23 Aralık 2014  /  Yorum yok

Tam bir yerden başlayayım diyor, planlar yapıyor, kendimce notlar alıyorum, sonra son bir haber haber geliyor, hop dönüyorum en başa. Gündemi yazmaya başladığınız an gündem dışı kalıyorsunuz, kaçış yok. Mesela sabık bakanların yüce divana sevki için oylama var, hop amcam çıkıyor “Bu ülkede yıllarca bir doğum kontrolü ihaneti yaptılar.” diyebiliyor. Alıyor vatandaşı bir düşünce. Acaba böyle süzme bakanlar doğum kontrolü yüzünden mi doğuyor diye birbirlerine soruyorlar. Öyle ya, haklı olarak, kontrol olmasa dünyaya kontrolsüz gelecek milyonlarca insan evladından daha uygun adamları seçmek mümkün olabilirdi diye düşünüyorlar. Bu düşünce beyinde kısa devre yapınca da, ortada ne ahlaksız sabık bakan, ne yenilip yutulan trilyonlar kalıyor. Bin odalı saraylar gecekonduya, tonla dolar taşıyan uçaklar, uzaktan kumandalı oyuncaklara dönüyor. Hayır bir sonraki aşama, prezervatifi, doğum kontrol hapını yasaklamak olacak korkarım. Olmadı prezervatifleri toplayıp tek tek delecekler. İnsanın, keşke anan baban da kendilerini tutalardı da portakalda vitamin olarak kalaydın diyesi geliyor, ya da “Senin çocuklardan naber dayı?” diye sorası. Velhasıl, söyleyen memnun, kıllar memnun, bakanlar göbek taşında turşu yiyor. Oylama da bir sonraki bahara erteleniyor, hakettiğimiz üzere.

Hırsıza hırsız demenin suç olduğu bedbaht ülkemde olanlar bilim kurgu romanlarına konu olur cinsten. Bazen hayal etmesi bile güç olan saçmalıklara eyvallah demek zorunda kaldığımız için diyorum bunu. Hakkında bunca itham olan bir şahsın hala en tepeden biz garibanlara bakıp tükürmesine ses çıkaramadığımız için kızıyorum. Neyse benimkisi de laf işte.

Gündemin ana konusuna dönecek olursak, bir zamanlar aynı kaba pisleyenlerin bugün birbirini yemesini cümle alemle birlikte bizler de seyretmekle yetiniyoruz diye özetlenebilir. Asıl yaygara yapması gereken basının bölünmüş tavrıyla havanda su dövmesine şaşkın şakın bakıp iç çekiyoruz. Daha 3 sene evvel, yazılmamış kitaba, hep birlikte “bomba” teşhisi koyanlar, kendisine bavulla düzmece delil(!?!) verilen muhabirler, o vakit aynı adamlarca kahraman addedilirken bugün hepsi birer paralel darbeci, hepsi birer vatan haini. İnsanda azıcık şeref olur yahu. Yatağa uzandığında insan kendisiyle başbaşa kalıp muhakeme etmez mi? Hadi ben neden yaptığımı bliyorum ama elalem ne der diye düşünmez mi? Yok arkadaş yok, şerefi ara ki bulasın bu heriflerde. O dönem savcı arkadaşlarıyla komutan yakalayan savcı bugün çıkıp “Başbakan darbe var diyorsa darbe vardır.” diyebiliyor bu memlekette artık. Ve bu zat bir Cumhuriyet savcısı. Varın gerisini siz hesap edin.

Tabi bir de madalyonun arkası var. Dinsizin hakkından gelecek imansız aranıyor ama bulunamıyor bir türlü. Cumhurbaşkanlığı seçiminde en doğru davranışı sergilediğine inandığım CHP artık bir yol ayrımında. İyi niyetinden zerre kadar şüphe duymadığım Kılıçdaroğlu atık inadı bırakmak, partiyi sosyal demokrat kimliğine geri döndürmek zorunda. Mevlana gibi “Gel, ne olursan ol gel.” söyleminin bir işe yaramadığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde görüldü, artık bu politika değişmeli. Kılıçdaroğlu’nun kişisel seçimi bundan yana değilse, o vakit bırakmalı. Çünkü, CHP bugün tüm benliğiyle ezilenin, horlananın yanında olmak durumunda. Nasıl ki, akp kendisine oy veren yüzde ellinin ötesinde adam tanımıyorsa, CHP de tanımamalı artık. Eğer ki birgün kıldan oluşmuş kitle doğruyu görürse nasılsa yüzünü bu tarafa dönecektir, kuşkuya mahal yok. Ama, aynı söylemleri, diğerlerinin ki yalan bile olsa, tekrarlayarak bir yere varma dönemi bitti maalesef. Gidişat hiç iyi değil, atı alan Üsküdar’ı geçmek üzere, belki de geçti biz kendimiz avutuyoruz.

Bu arsızlar önünde sonunda hakettikleri cezayı görecekler buna inanıyorum ama bu süre uzar da hesap günü uzaklaşırsa, bu dönemde bu ülkenin aldığı yaranın kapanma ihtimali azalır, ben ondan korkuyorum. Haydi kalın sağlıcakla, kalabilirseniz.

Bir sonraki sayıda buluşuncaya kadar bulunduğunuz yerden bir adım öne çıkın. Sevgiyle…

Cem Özbatur

The following two tabs change content below.
Editör

Editör

Editör

Latest posts by Editör (see all)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

RTE PARTİ

Devamı →