Yüklüyor...
Buradasınız:  Giriş  >  KAHVE MOLASI  >  YAZARLARIMIZ  >  Ahmet Şeşen  >  Okumakta Olduğunuz Yazı

Kripto

Yazar:    /  07 Mart 2014  /  1 Yorum

Çeşitli iletilerin ( posta, e-mail, mesaj, vb. ) belli bir sisteme göre şifrelenmesi anlamında kullanılan “Kripto”; Yunanca “Gizli” anlamına gelen “Kriptos” kelimesinden gelmekte imiş. Kısaca; “Şifre” diyebiliriz. Başdöndürücü bir hızla gelişen günümüz teknolojisinde de “Şifreleme” çok önemli bir güvenlik meselesi olmuştur. Genellikle; matematiğin “Sayılar Teorisi” üzerine kurulmuş bu bilim dalına da “Kriptoloji” denilmiştir. Sistemin çalışma mantığı “Şifre” ile başlayınca; sonucun anlaşılması için de “Deşifre” ihtiyacı olacağı aşikardır. En eski şifreleme; “Yer Değiştirme” ve “Harf Değiştirme” üzerine kurulmuş ve adına da “Sezar Şifrelemesi” denilmiştir. Son derece basit bir algoritma
( örneğin; 3 harf atlamalı ) kurularak “Baba” kelimesi “Eded” olarak şifrelenebilir.
kripto
Baba” diye gönderilen iletiyi sadece “Eded” olarak şifreleyip gönderirsen elbette iletiyi alan “Ne diyorsun birader ?” şeklinde tepki gösterebilir. Dolayısıyla; ileti adrese varınca deşifre algoritmasını devreye sokup iletiyi alana yine “Baba” olarak iletmek gerekecektir ki ( İngilizce : Encryption – Decryption ) algılayabilsin. Türk halkının ( aklında kolay kalması nedeniyle ) genellikle kendi doğum tarihini girdiği ATM ve Kredi Kartı şifreleri de benzer algoritmaları kullanır.

Kriptoloji”; kendi içinde 2’ye ayrılır : “Kriptografi” ve “Kriptoanaliz”. Kolayca tahmin edebileceğimiz gibi ilki “Şifreleri yazmak”, ikincisi de “Şifreleri analiz edip, çözmek” anlamındadır. Güvenlik açıkları ortaya çıktıkça; algoritmalar da değişmiştir. Örneğin; her kelimenin ilk harfi bir şifreleme algoritması, ikinci harfi başka bir şifreleme algoritması, .. gibi çeşitlenmiştir. Bu tür şifrelerin kırılması için en popüler harf sekansları bilinmelidir. Örneğin; İngilizce’de “ng” ve “st” harfleri arka arkaya çok sık kullanılır. Bence Türkçe’de;

Şeyini şey ettiğimin şeyi…” cümlesi ise süper bir şifrelemedir. Zira; deşifre etmeye kalksanız bile; “O şeyin neyin şeyinden şey edildiğine” dair hiçbir ipucu bulamazsınız.

Yine hepimizin ( özellikle biz erkeklerin ) çok iyi bildiği konu elbette ki; “Kadınlar”. Ve onların nasıl bir algoritma ile geliştirdikleri belli olmayan şifreli ve fakat deşifre edilmesi neredeyse pek mümkün olmayan cümleleri. Gerek “Kriptografi (1)” alanında gerekse “Kriptoanaliz (2)” alanında kimse ellerine su dökemez..

Kadın : Bu Cumartesi evdeki televizyon maçınızı vermiyormuş..
Erkek : Evet yaa, biz de arkadaşlarla buluşup maçı yerinde seyredelim diyoruz…

(1) numaralı örnek olarak; “Bu durumda beni bir yerlere ( sinema, akşam yemeği, vb. ) götürürsün herhalde” anlamında kadın tarafından şifrelenmiştir.

Erkek : Tatlım bu akşam yemeğini dışarıda mı yesek acaba ..?
Kadın : ( Yine, annesi kadar güzel yemek yapamadığımı düşünüyor.. Hatta, kesin..! )

(2) numaralı örnek olarak deşifre edilmiştir. “Sezar Şifresi” bu kadar çetrefilli değildir. Sonuçta; 25 adet ( Latin alfabesi harf sayısı ) farklı deneme yeterli olacaktır. Sadece harfler değişmiştir, deşifre edilmesi halinde anlaşılır bir metin elde edilir.
Not : Bu vesile ile; tüm kadınlarımızın 8.Mart gününü kutlarım, iyi ki varsınız..

Bir de “Steganografi” var ki; yine Yunanca “Gizlenmiş Yazı” anlamına gelirmiş. Grafi ( Yazı ) tarafını bir kenara atarsak Stegano’nun Kripto’ya göre en önemli avantajı; bilgiyi gören bir kimsenin, gördüğü şeyin içinde önemli bir bilgi olduğunu farkedememesi imiş. Oysa; şifreli mesaj, çözmesi zor olsa bile gizemi dolayısıyla ilgi çekermiş. Tarihte olduğu kadar günümüzde ve dahi ülkemizde “Steganografi” ilgi çekmeme avantajından dolayı çatır çatır kullanılmıştır. Halk arasında; “Uyan artık da balığa gidelim” şeklinde telaffuz edilir.

Kısacası; ne “Kriptografi” ne de “Steganografi”, en önemlisi algımız. Zaten unutkan bir milletiz, epeyce de dalgınız. Demek ki; “Zerografi” biliyoruz, öyleyse zamanı geliyor onu kullanırız…

Eh; “Zero: Sıfır” ve “Grafi: Yazı” olduğuna göre anlamı : “Sıfır Yazı”..

Kripto’su çözüldükten, Steganografi’si algılanıp süzüldükten sonra Türkçe meali :
Sıfırlayın gari..!.

The following two tabs change content below.

Ahmet Şeşen

Latest posts by Ahmet Şeşen (see all)

  • Rabia Bitik

    FNOÖÖYY bu şifreyi cözebilir misiniz cok acilll

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

RTE PARTİ

Devamı →